Miliónový kapitál a byrokracia. Založiť poisťovňu na zelenej lúke je výzva

Dátum
03 feb 2022
Body

Ako založiť poisťovňu takpovediac na zelenej lúke? Človek k tomu bude potrebovať predovšetkým trpezlivosť, odvahu, skúsenosti, podnikateľský plán a miliónový kapitál. Ani takto vyskladaný štartovací balík nikomu nezaručí, že sa dočká prvej predanej poistky. Poisťovacie domy sú totiž prísne regulované a kontrolované. Na Slovensku to zabezpečuje Národná banka Slovenska (NBS).

Svoje o zakladaní nového poisťovacieho domu vie aj spoluzakladateľ poisťovne Premium Mojmír Vedej. Pred šiestimi rokmi si proces budovania od nuly vyskúšal na vlastnej koži. Jej základy položil spolu s ďalšími tromi obchodnými partnermi v Spojenom kráľovstve. Vybudovať poisťovňu na Slovensku je podľa neho o niečo zložitejšie.

premium-insurance-company-nezivotne-poistenie-nehnutelnosti-podnikatelia

Ako hovorí, zásadné je hlavne to, aké má regulátor v krajine s procesom udeľovania licencie skúsenosti a či je flexibilný. „Keď sme sa rozhodli založiť poisťovňu, prvá cesta viedla do NBS. Tam ale nevedeli povedať, aké presne podmienky na to treba splniť a kedy môžeme dostať licenciu,“ vysvetľuje spoluzakladateľ poisťovne Premium na webinári, ktorý organizovala Zlatá minca.

Celý článok nájdete: https://www.finsider.sk/poistenie/ako-zalozit-poistovnu/

 

S Mojmírom Vedejom o založení poisťovne - rozhovor pre fórum Zlatá minca